21 marca poczuliśmy powiew Wiosny

21 marca dosłownie poczuliśmy powiew wiosny – wszyscy uczniowie pod opieką nauczycieli wyszli do centrum Katowic: klasy pierwsze odwiedziły Bibliotekę Śląską, natomiast klasy drugie i trzecie – Centrum Informacji Naukowej i Bibliotekę Akademicką.

Pierwszoklasiści dowiedzieli się, że już jako czternastoletnia młodzież mogą w pełni korzystać ze zbiorów Biblioteki Śl., która ma bardzo szeroką ofertę. Każdy czytelnik może skorzystać również z czytelni: ogólnej, zbiorów śląskich, muzycznej, czasopism bieżących, czy np. dokumentacji europejskiej. Mieliśmy także okazję zobaczyć w zbiorach biblioteki cyfrowej zdigitalizowaną kilka lat temu kronikę naszej szkoły z 1878 roku! W nowym budynku biblioteki (1998r.) przy placu Rady Europy zastosowano nowatorskie rozwiązania, takie jak automatyzacja procesu dostarczania zamówionych woluminów i zastąpienie katalogów kartkowych – cyfrowymi.

CINiBA to uruchomiona kilka lat temu biblioteka akademicka. Wzbudza zainteresowanie swoją niecodzienną architekturą oraz tym, że główny hol Centrum jest równocześnie trasą komunikacyjną dla pieszych, co umożliwia każdemu przechodniowi wejście i kontakt ze zbiorami. CINiBA jest tzw. biblioteką hybrydową umożliwiającą m.in. gromadzenie i udostępnianie równolegle wszystkich typów dokumentów, niezależnie od nośnika na jakim się znajdują.          Zainteresowanie uczniów wzbudziły automatyczne regały magazynów, specyficzny sposób zwrotu książek przez tzw. wrzutnię, otwarte przestrzenie trójkondygnacyjnego budynku.

 

Prace budowlane i remontowe w Katowicach trwają już od kilku lat i są tego wymierne efekty. Jako mieszkańcy stolicy Górnego Śląska mamy możliwości, by na co dzień korzystać z dóbr kultury i rozwijać własne zainteresowania. A oprócz tego podziwiać piękno nowoczesnych rozwiązań i projektów architektonicznych. Nowoczesne centrum podziwiali uczniowie klasy IIIA, IIA i IIB.

Ale wiosny poszukiwaliśmy nie tylko w centrum Katowic, lecz także na terenach zielonych. Na klombach kwitną już krokusy i narcyzy, pojawiają się pierwsze zielone listki na gałązkach. To spostrzeżenia klasy IIIB – przemierzyli Park Kościuszki.

Klasa IA topiła Marzannę w niedalekiej Kłodnicy – już w poprzednim tygodniu uczniowie wykonali symbol Zimy, który popłynął pierwszego dnia wiosny do morza.

Uczniowie klasy IB spędzili czas w Muzeum Historii Katowic na warsztatach fotograficznych.

Natomiast klasa IC zamówiła bilety do Multikina na wzruszający film „Był sobie pies”.

 

Wiosna sprawia, że inaczej patrzymy na świat…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.