CZEŚĆ, HI OR NAMASTE

 

 

WORLD TALKS!

WHETHER IT IS CZEŚĆ, HI OR NAMASTE, THE WORLD REALLY TALKS!

 

Świat rozmawia, a w naszej szkole ostatnio rozmowy toczyły się nie tylko po polsku. Kontakty z zagranicą nie są dla nas żadną nowością, już od ponad 10 lat współpracujemy w ramach różnych programów międzynarodowych, począwszy od udziału w projekcie Different Patrimony Always European dotyczącym wspólnoty kulturowej krajów partnerskich, następnie był proekologiczny projekt Eco-Intelligence in Action, aż po gromadzący rekordową liczbę 17 szkół z 13 krajów Keep Fit and Active. Be Happy and Healthy, czy wreszcie obecnie realizowany projekt metodyczny Step by Step to Success. Oznacza to wizyty w krajach partnerskich, wymiany uczniów, współpracę przy realizacji zadań projektowych, czyli stałą komunikację w języku angielskim, zarówno ze strony uczniów, jak i nauczycieli.

Na przestrzeni lat w projektach wzięła udział naprawdę pokaźna liczba uczniów, natomiast rok szkolny 2015/16 wszystkim uczniom wykorzystania swoich możliwości językowych, choćby w minimalnym stopniu. Najpierw grupa uczniów wzięła udział w warsztatach prowadzonych przez dwunastu wolontariuszy z całego świata w ramach Europejskiego Forum Młodzieżowego, a z początkiem stycznia mieliśmy okazję gościć w naszej szkole wolontariusza z Indii w związku     z udziałem w międzynarodowym projekcie World Talks nadzorowanym przez organizację AIESEC. Projekt ten obejmuje prowadzenie przez zagranicznych wolontariuszy  interaktywnych warsztatów, w ramach których prezentują różne aspekty swojej kultury, wzmacniają postawę otwartości i tolerancji, przełamują stereotypy i przybliżają istotne problemy współczesnego świata.

Simranjeet Singh, świeżo upieczony student ekonomii z New Delhi sprawił, że powrót po świątecznych feriach nie był aż tak bolesny. Nie tylko fakt, że przyjechał do nas z tak egzotycznego kraju, ale przede wszystkim osobowość Jeeta spowodowała, że słuchaliśmy go z zapartym tchem. Jedni rozumieli więcej, drudzy mniej, ale na pewno każdy z tych zajęć wyniósł określoną porcję wiedzy o świecie oraz poczucie miło spędzonego czasu, zwłaszcza, że zajęcia były urozmaicane zabawami ruchowymi (ku wielkiej radości zwłaszcza klasy Ia) oraz wspólnym śpiewaniem. Jeet okazał się wirtuozem gitary i nie przeszkadzała mu nawet zerwana struna, czym chyba zaskarbił sobie względy zwłaszcza żeńskiej części naszej szkolnej społeczności. Zresztą o tym, jaką popularnością się cieszyły te zajęcia, świadczy fakt, że uczniowie nie opuszczali sali pomimo dzwonka na przerwę, a w ostatnim dniu poprosili o jeszcze dodatkową lekcję. Z językowego punktu widzenia, jest udowodnione, że nie ma lepszej motywacji do nauki języka niż autentyczna luka informacyjna. A taka właśnie zaistniała pomiędzy naszymi uczniami a Jeetem i przyjemnie było obserwować uczniów jak z mniejszym lub większym trudem próbują tę lukę załatać.

GIMNAZJUM 22 TALKS, WHETHER IT IS CZEŚĆ, BYE OR ALVIDA!

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Styczeń2016. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *