Bieg Dziewięciu z Wujka

Czy młodych ludzi w ogóle interesuje jeszcze pacyfikacja kopalni „Wujek” na początku stanu wojennego? – to często zadawane pytanie.

16 grudnia 2015 r., w 34 rocznicę tragicznych wydarzeń  mogliśmy się przekonać, że jest temat jest wciąż aktualny.

W tym dniu uczniowie naszego gimnazjum: Kamila Śmieja, Karolina Lampa, Agata Morawek, Bartosz Świecik, Aleksandra Baluch, Adrian Machulec, Natalia Siejak, Milena Szeliga, Kamil Magnes wzięli udział w akcji zorganizowanej przez Śląskie Centrum Wolności i Solidarności pod hasłem ,,Bieg Dziewięciu Górników”. Ideą biegu było aktywne włączenie młodzieży naszego regionu w upamiętnienie tego jakże ważnego wydarzenia historycznego. Chcąc zachować pamięć o tamtych strasznych dniach i jego ofiarach, 350 uczniów i nauczycieli z 34 szkół pobiegło pod Pomnik Krzyż znajdujący się przy kopalni ,,Wujek’’, aby oddać cześć pomordowanym. Każda z drużyn obrała sobie za patrona biegu jednego z zabitych górników. Patronem biegu naszych uczniów został Bogusław Kopczak

Nasi uczniowie wraz z opiekunami Elżbietą Pucka i Sebastianem Górą złożyli znicz pod pomnikiem powstańców śląskich, obok naszej szkoły, skąd rozpoczęli symboliczny bieg ulicami Ligoty i Brynowa do Krzyża Dziewięciu Górników.

Był to piękny dowód na to, iż młodzi ludzie pamiętają.

Dla wielu ludzi przeszłość nie jest czymś martwym, a historia jest żywym materiałem, z którego, jak twierdził Rene Dubos „człowiek tworzy samego siebie i buduje przyszłość”. Mamy nadzieję, że udział naszych uczniów w ,,Biegu Dziewięciu Górników” była prawdziwą lekcją historii. Lekcją niezapomnianą…

Ten wpis został opublikowany w kategorii Styczeń2016. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *