„Wujek strajkuje! „- strajk i pacyfikacja..

Dzięki współpracy naszej szkoły z Śląskim Centrum Wolności i Solidarności, od 20 X do 30 X 2014r. w szkole można obejrzeć wystawę zatytułowaną „ Kopalnia strajkuje…  – strajk i pacyfikacja Kopalni Wujek 13 – 16 grudnia 1981r.”

Historia opowiedziana na 26 tablicach, zaczyna się planszą o kryzysie, który nastąpił w PRL na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Następnie opisano powstanie związków zawodowych, „karnawał Solidarności”, wprowadzenie stanu wojennego, „odblokowywanie” zakładów pracy strajkujących na terenie (ówczesnego) województwa katowickiego, pacyfikację Kopalni „Wujek”. Każdemu z zastrzelonych dziewięciu górników poświęcono osobną tablicę.

Do obejrzenia wystawy, zapraszamy również rodziców oraz wszystkich zainteresowanych  historią Polski. (w godzinach 9:00 do 13:30)

 

 

 

 

 

Pan Tadeusz Piecyk – emerytowany górnik KWK „Wujek”, uczestnik strajku z grudnia 1981r., zraniony podczas  pacyfikacji kopalni (pracownik naszej szkoły).

W październiku 2014r. nasi uczniowie wezmą udział w lekcji przygotowanej przez historyków ze ŚCWiS oraz Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego pt. „Życie na podsłuchu”. W trakcie zajęć zaprezentowane będą techniki i przykłady działalności Służby Bezpieczeństwa w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX w.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Październik2014. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *